Niektorí rodičia sú zástancami názoru, že technika pre dieťa je super spôsob, ako dieťa zabaviť a ukázať mu niečo nové, iní zase to berú ako nutné „zlo“ a dajú tablet do ruky ak naozaj potrebujú nachvíľu „utíšiť“ a potom je skupina rodičov, ktorí varujú pred vývojovými poruchami a zdravotnými následkami. Takisto názor na pozeranie televízie sa rôzni. Každé dieťa je individuálna osobnosť a inak spracováva vnemy.
V prvom rade určite by sa deti mali začínať učiť prirodzenou cestou – teda prostredníctvom zmyslových vnemov a interakcie s okolím. Mobilom a tabletom len pasívne vstrebávajú obraz. Je preto veľmi dôležité, aby sa deti hrali vonku a skúmali svet všetkými zmyslami na vlastnej koži.
Ak trváte na tom, že mobil je super kulisa a dieťaťu do ruky patrí, pretože rozvíja jeho kreativitu…Budiš…ale stanovte si určité pravidlá pri užívaní. Ako napríklad:
- Určite nedovoľte deťom zaspávať pred telkou alebo s mobilom v ruke
- Techniku v určitých priestorov úplne zakážte (TV v detskej izbe)
- Pri televízii by sa nemalo jesť
- A hlavne- buďte vy samy dobrým príkladom. Teda, že o nevhodnosti týchto technických „kamarátov“ nebudete kázať s tabletom v ruke
Niet však nad staré dobré bábiky, plyšáky, kocky a ďalšie veci, ktoré ožívajú v detskej fantázii a vymýšľajú si všelijaké scény a príbehy. Pretože, ako sa hovorí „fantázii sa medze nekladú“.
Naopak rozvoj kognitívnych schopností a schopnosť sústrediť sa môže veľmi trpieť pri prílišnej digitalizácii. Spracovávanie iba vizuálnej informácie pôsobí proti detskému prežívaniu sveta zmyslovými vnemami.
Nehovoriac o tom, že deti, ktoré vysedávajú pred televíziou alebo sa neustále hrajú s telefónom či tabletom majú menej pohybu, zlé držanie tela, oslabenú imunitu a to môže spôsobiť až zhoršenie koncentrácie a poruchy spánku.
Ako všetko, aj média je nutné využívať s rozumom. Vyššie spomenuté negatívne dôsledky môžu nastať v prípade ak chýba rovnováha a kompenzácia v podobe športu alebo iných zmysluplnejších aktivít.