Peniaze k životu skutočne potrebujeme. Získať ich môžeme samostatne zárobkovou činnosťou alebo závislou činnosťou. Aké sú rozdiely medzi nimi? Pracovať musia všetci dospelý. Vďaka práci si dokážeme udržať svoju životnú úroveň a zabezpečiť všetky životné potreby nielen pre seba ale aj pre svoju rodinu. Možností ako byť zamestnaný a dostávať príjem je viacero. U študentov je mimoriadne obľúbená práca na dohodu a teda brigáda. Štandardne tvorí pracovný trh skupina ,,klasických,, zamestnancov. Títo predstavujú model závislej činnosti, kedy im je za vykonanú prácu – odpracovanie fondu hodín vyplácaná odmena vo forme mzdy. Výhodou je, že administratívne procesy spojené s výpočtom mzdy, odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne má na pleciach zamestnávateľ. Zamestnancovi teda každý mesiac pristane na účte suma čistej mzdy.
Samostatne zárobkovo činná osoba je osoba ktorá svoj zisk – výplatu vytvára sama. Obľúbeným označením je skratka SZČO alebo živnostník. Tento okrem samotnej práce musí zastrešovať aj množstvo iných úloh. Práca na živnosť prináša vyššie zárobky, živnostníci sa ale musia riadne obracať. Okrem samotnej práce je na nich aj pokrytie marketingovej stratégie, administratíva a klientsky servis a v neposlednom rade odvádzanie odvodov a výpočet a podanie daňového priznania. Naproti tomu zamestnanec môže požiadať o ročné zúčtovanie. Jeho daňový preplatok alebo nedoplatok mu príde zahrnutý v klasickej výplate zamestnávateľom. Živnostník v prípade preplatku žiada o jeho vrátenie. Tento proces trvá oveľa dlhšie, pretože daňový úrad musí spracovať tisíce žiadostí.
Zamestnanosť na Slovensku má kolísavý charakter. Často sa úrady práce musia obracať pri nápore nových žiadateľov o zaradenie do evidencie. Tento stav býva nárazovejší v období skončenia maturitných skúšok, kedy sa mladý ľudia rozhodujú, či budú v štúdiu pokračovať alebo sa vrhnú na pracovný trh. Množstvo mladých odborníkov ale opúšťa našu krajinu pod vidinou lepších pracovných podmienok alebo vyšších odmien za vykonanú prácu. Práve preto sa štát rozhodol dlhodobo nezamestnaným a aj zamestnaným občanom pomôcť pri získavaní kvalifikácie nielen pri repase – rekvalifikácii ale aj pre zlepšovaní zručností pre trh práce.